Masa diamentów
Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze diamentu jest jego masa, której jednostką miary jest karat metryczny (ct). Jeden karat (1 ct) to 0,2 grama. Karat dzielony jest na 100 punktów, czyli diament mający 50 punktów ważyć będzie 0,50 ct, co odpowiada 0,1 grama.
1ct = 0,200g
1ct = 100 pkt
1pkt = 0,01ct
Masa diamentu a wielkość diamentu
Przybliżone wymiary diamentu o masie 1 ct o szlifie brylantowym okrągłym to 6,3 - 6,5 mm średnicy oraz 3,9 mm głębokości. Odpowiednie tabele ułatwiają szacowanie masy kamienia na podstawie jego średnicy.
Istnieją również formuły matematyczne pozwalające na obliczenie masy diamentu i tak dla szlifu brylantowego okrągłego wzór przedstawia się następująco:
średnica x średnica x głębokość x 0,0061 x współczynnik korygujący
Współczynnik korygujący uwzględnia przede wszystkim grubość rondysty diamentu. Ekspert diamentów szacuję wpływ grubości rondysty na masę sprawdzanego diamentu i dodaje procentową wartość do obliczanej masy. Istnieje określenie “szlifowanie diamentu na masę” co oznacza, że szlifierz chcąc otrzymać większą masę obrabianego diamentu decyduje się zwiększyć grubość rondysty, co niestety wpływa na obniżenie klasyfikacji proporcji szlifu oraz na zachwianie brylancji i dyspersji.
Dlaczego masę diamentów określa się w karatach?
Nazwa karat (zaadaptowana od francuskiego słowa carat, pochodząca od greckiego słowa kerátion, co oznacza owoc karobu), pochodzi od nazwy karobu, czyli drzewa zwanego szarańczyn strąkowy albo chleb świętojański. Ziarna szarańczynu mają masę około 0,2 g i uważano, iż ich masa niewiele się między sobą różni. Dlatego na Bliskim Wschodzie służyły jako wzorzec przy ważeniu kamieni szlachetnych.
„Cullinan” to największy diament, jaki kiedykolwiek został znaleziony. Nieoszlifowany miał masę 3106 karatów, zaś po pocięciu i oszlifowaniu powstało z niego 105 diamentów. W większości przypadków diament traci około 50% swojej masy podczas szlifowania. „Cullinan” podczas obróbki stracił aż 65% masy. Największym uzyskanym z niego brylantem jest „Gwiazda Afryki” ważąca ponad 530 karatów i obecnie zdobi berło królowej Elżbiety II.